Épp álmaink otthonát tervezzük megépíteni vagy esetleg felújítani, akkor fontos hogy olyan jól bevált építési megoldásokat válasszunk, ami az otthonunkat örök életűvé és esztétikussá varázsolja. Nagyban befolyásolja a ház stílusát és megjelenését egy szépen felépített tető. A legalapvetőbb lépés a megfelelő tető kiválasztása.
A korszerű technikák lehetővé teszik hogy a lapostetős épületek kialakítását is. Hazánkban azonban a legelterjedtebb a 40-45 fokos tetőszerkezetek, amihez szintén megfelelő szaktudás szükséges. A ház legfontosabb részét képzi a tető abból a szempontból hogy tartósnak és ellenállónak kell lenniük minden időjárási körülmény között. Továbbá még fontos jól megtervezni a tetőszerkezetet, ugyanis kilehet azokat alakítani tárolásra vagy akár lakótérnek is. Minden olyan tetőt, ami a vízszinthez képest legalább 5-10 fokot zár be, magastetőnek nevezik.
A legelterjedtebb magastető típusok:
Nyeregtető
Hazánkban a leggyakrabban találkozhatunk ezzel a tetőtípussal, széles körben elterjedt, hagyományos magastetős szerkezet, lényege hogy kettő azonos vagy eltérő hajlásszögű tetősík metszi egymást, gerincvonalat kialakítva, és kettő függőleges háromszög alakú oromzat alkotja. Egy nagyon jó tetőteret biztosít, valamint kiválóan szellőztethető. Egy nagyon egyszerű és kifejezetten olcsó kivitelezési költséggel rendelkező forma, emiatt is köszönheti népszerűségét széles körben. Téglalap valamint egyszerűbb alakzatú házakhoz kiváló választás lehet.
Félnyeregtető
Félnyeregtető esetében a tetősík egy ferde felületet alkot a tetősíkkal ellentétes oldalon tűzfallal. A másik két oldalon oromfalas, derékszögű négyszög alaprajzú tető. Ennek a lényege hogy egy jól használható tetőtért biztosítson otthonunkban. A lehulló csapadék viszont csak egy síkon tud lefolyni, ezért fontos hogy megfelelő vízelvezetést építsünk ki hozzá.
Sátortető
A sátortetőn a félidomot 4 azonos hajlásszögű és formájú tetőélben metsződő és csúcsban végződő tetősík alkotja. Egy nagyon anyagtakarékos megoldás, bár beépítés szempontjából nem a legideálisabb.
Kontytető
Kontytetőnél négy azonos vagy eltérő hajlású, egymást metsző tetősíkok határolják a tetőteret, és tetőgerinccel rendelekzik. Hasonló a tetőszerkezet egy nyeregtetőhöz, azonban az oromfali részek tetősíkká vannak döntve. A nem szabályos tetősíkok miatt a térkihasználás kissé rosszabb a hagyományos nyeregtetőhöz képest. Ez a kontytető a nyereg és a sátortető egy tetőszerkezetben megtervezve.
Csonka kontytető
Átmenetet képez az oromfalas nyeregtető és a kontyolt tető között. Ennél a típusnál az oromfalakon az ereszvonal magasabbra kerül, ezért rövidebb lesz a négy tetősík összemetsződő éle. Ez a forma jól használható, gazdaságos tetőteret eredményez. Lehetőség van az oldalsó falakra ablakot, erkélyt tervezni, ezáltal a szellőzés is sokkal kedvezőbb lehet.
Manzárdtető / Franciatető
Tört vagy ívelt esésvonalú tetősík alkotja a manzárd vagy közismertebb nevén a franciatetőt. Ez a tetőforma előfordulhat nyereg és kontytető formában is. Ezt a tetőformát úgy tervezték hogy megkönnyítse a tetőtér lakássá való kiépítését. Egy több helyen tört felületű tetősíkokkal körbehatárolt nyeregtetős kialakítást alakít.
Tagolt tető
Lapostető
A lapostetők külön kategóriába tartoznak esztétikai, tervezési és kivitelezési szempontból is. A kis hajlásszögű (5º-16º között) tetőnél kisebb hajlásszögek valósíthatók meg, 5º alatt alkalmazható. Változatos kialakítási megoldásokat tesz lehetővé, viszont magas és különleges követelményeket támaszt a hő- és vízszigeteléssel szemben.
Toronytető
A toronytető egy olyan sátortető, aminek alapja általában négyzet vagy téglalap, a magassága megnövelt. Előfordulhat sokszög alakzatú alap is. A megszokott sátortetőkhöz képest 2-3x magasabbak a toronytetők. A toronytető, ami általában nagy magasságú, tagolt, sátorszerű tető. Alaprajza négyzet, téglalap vagy sokszög, a tetősíkok pedig háromszög vagy trapéz alakúak, magasságuk az oldalméret többszöröse. A toronytetők általában formai elemekkel gazdagított magas sátortetők.
Kúptető
Egy kör alaprajzú sátortető a kúptető és variációi.